Lorem ipsum

Bujając w obłokach. Dariusz Kulik rozwiewa mity związane z lataniem

Jest pilotem samolotów pasażerskich, a także instruktorem szybowcowym i Youtuberem. Jego kanał "Turbulencja" sprawił, że wiele osób wyzbyło się lęku przed lataniem. W najnowszym odcinku "Z tymi co się znają" Marcin Prokop rozmawia w murach Browaru Namysłów z Dariuszem Kulikiem.

Późny start

Nasz bohater interesował się lotnictwem od najmłodszych lat. Jak sam przyznaje, przeczytał chyba wszystkie książki na ten temat dostępne w szkolnej bibliotece. Niestety na realizację swoich marzeń o staniu się pilotem samolotu długo nie miał fizycznej możliwości. Jak sam wspomina:

- W pobliżu nie było aeroklubu, no i tego rodzaju pasja była po prostu zbyt kosztowna. […] W pewnym momencie wprawdzie zastanawiałem się nad aplikowaniem do szkoły lotniczej w Dęblinie, ale odpuściłem. Miałem wtedy problemy z zatokami, więc nie przeszedłbym selekcji wstępnej.

Długo więc Dariusz Kulik realizował się w innych branżach, m.in. IT czy filmowanie wesel. Na jednym z tych ostatnich poznał pewnego członka orkiestry, który w wolnych chwilach latał na paralotni. Po rozmowie z nim, lotnicza pasja naszego bohatera odżyła.

- Miałem wtedy 31 lat. Zacząłem latać rekreacyjnie na szybowcach. Po kilku latach zostałem instruktorem szybowcowym, w międzyczasie zdobywając licencję samolotową. Kolejny etap nastąpił w roku 2006, gdy na rynku pojawiło się większe zapotrzebowanie na pilotów linii lotniczych. Zaryzykowaliśmy i wzięliśmy z żoną kredyt, abym mógł zrobić kolejne szkolenia. W 2007 roku jako 37-latek zacząłem latać maszynami pasażerskimi. Późno, choć do rekordu mi daleko. Mam znajomego, który pilotem maszyn komunikacyjnych został dopiero w wieku 43 lat.

Blaski i cienie życia pilota

Choć dzięki samozaparciu i ciężkiej pracy Dariusz Kulik wreszcie zasiadł za sterami takich samolotów, takich jak Airbus A320 czy Boeing B737, kariera pilota nie zawsze wyglądała różowo. Jednym z minusów jest częste przebywanie z dala od rodziny.

- Bycie w wielonarodowościowym otoczeniu jest interesujące. Dlatego staram się wybierać firmy operujące w różnych zakątkach świata. Wiąże się to niestety z niedogodnością w postaci czasowego przebywania poza domem, ale staram się jak mogę, aby zachować balans pomiędzy pracą a życiem rodzinnym 3 tygodnie spędzam poza domem. Potem minimum 7 dni w domu, choć zazwyczaj dłużej. […] W domu spędzam pewnie ok. jedną trzecią roku.

Dariusz Kulik przyznaje także, że już po otrzymaniu szlifów pilota zdarzały mu się okresy bez pracy.

- Przyszedł kryzys w branży, zmieniałem pracodawców, firmy upadały, robiły zwolnienia grupowe. Zaliczyłem też 1,5-roczne bezrobocie. Wysłałem mnóstwo CV. Nikt się nie odzywał. Musiałem powrócić do swoich poprzednich zajęć, ale wierzyłem, że rynek lotniczy odbuduje się po kryzysie.

Dziś ten trudny okres jest już na szczęście wspomnieniem. Kulik pracuje w Avion Express Airlines, świadczy też usługi dla innych przewoźników. Jednak większości osób w Polsce znany jest jako autor kanału na Youtube o jakże trafnej nazwie "Turbulencja".

Rozwiewając mity na temat latania

- Nigdy wcześniej nie byłem w jakimkolwiek stopniu aktywny na portalach społecznościowych i w mediach. Trochę za namową przyjaciela Tomasza, rozpocząłem publikowanie filmów związanych z lotnictwem w sieci. Po części, aby zobaczyć, czy taka tematyka wzbudzi zainteresowanie, ale również dlatego, aby zająć się czymś podczas długiego pobytu z daleka od rodziny.

Zaprocentowały tu z pewnością jego doświadczenia z czasów, kiedy montował filmy, a także ogromna wiedza z dziedziny pilotowania samolotów. Widzowie pokochali kanał Dariusza Kulika za rzeczowość i szczerość w rozprawianiu się z wieloma błędnymi przekonaniami na temat latania.

- Nierzadko stykam się z komentarzami w stylu "według mnie robi pan to źle – wiem to z internetu". Mówię tu o osobach, których znajomość lotnictwa kończy się na tym, że samolot ma dwa skrzydła. Internet to nie wszystko. Ludzie chłoną też "wiedzę" z kinematografii hollywoodzkiej.

Autor kanału stara się także gasić obawy przyszłych pasażerów samolotów.

- Są osoby, które pisały do mnie, że pod wpływem moich filmów, poradziły sobie ze strachem przed lataniem, przełamały się i zaczęły latać. Boimy się tego, czego nie znamy i nie rozumiemy. […] Samoloty to bezpieczny środek transportu.

W ogniu pytań

Jak wygląda praca pilota? Co oznacza prawdziwa pasja latania? Na te i wiele innych pytań Dariusz Kulik odpowie Marcinowi Prokopowi w nadchodzącym odcinku programu "Z tymi co się znają". Po raz kolejny zagości on w budynku Browaru Namysłów. Wszystkie odcinki programu do zobaczenia na kanale „Browar Namysłów TV” na YouTube.

Przeczytaj również:
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.